Antispamové programy a antivirové programy
Antivirový software je klíčovým prvkem ochrany před hrozbami na internetu. Důchodci by měli na svém počítači, tabletu i chytrém telefonu používat spolehlivý antivirový program. Pravidelně aktualizujte software (Spamblock), aby byla zajištěna ochrana před viry a malwarem.
Dvoufázové ověření je další důležitou vrstvou bezpečnosti. U internetových služeb a mobilních aplikací se snažte využívat dvoufázové ověření. To znamená, že kromě hesla budete potřebovat další ověřovací kód, například z SMS nebo z aplikace.
Pozor na phishing
Důchodci by měli být obezřetní při přijímání e-mailů a při procházení internetu. Podvodníci často posílají phishingové e-maily, které napodobují známé firmy a instituce. Neotvírejte podezřelé odkazy a neposkytujte osobní údaje.
Zdravá nedůvěra
Na internetu nemohou důchodci ničemu slepě věřit. Buďte obezřetní při zadávání osobních údajů a vybírání spolehlivých internetových stránek. Nechte se vést zdravou nedůvěrou.
Vzdělávání a prevence
Důchodci by měli být informováni o rizicích na internetu. Vzdělávací videospoty a příručky mohou pomoci rozpoznávat nebezpečné situace a triky internetových podvodníků.
Pamatujte, že i s pár korunami na bankovním účtu můžete být cílem útoků. Buďte obezřetní a využívejte bezpečnostní opatření!
Co dělat, když narazíte na podezřelou reklamu?
- Neklikejte na ni: Pokud si nejste jistí, zda je reklama bezpečná, raději na ni neklikejte.
- Nahlaste ji: Většina sociálních sítí má možnost nahlásit podezřelé reklamy. Tím přispějete k jejich odstranění.
- Neposílejte žádné osobní údaje: Pokud jste již zadali nějaké osobní údaje, změňte si ihned hesla ke svým účtům a kontaktujte svou banku.
Článek pomohla sepsat AI umělá inteligence.