Úterý, 21 března, 2023
- Reklama -123jobs

Popíjíte víno a říkáte si, že v malém množství prospívá zdraví? Nová studie vás zchladí

I velmi mírné pití alkoholu je škodlivé pro mozek, tvrdí britští vědci.

ČTK 28.05.2021 13:00 víno, ženy, kamarádky, oslava, žena, alkohol Foto: Shutterstock
Na sklenku dobrého vína neřeknete ne?
Konzumace alkoholu v jakémkoli množství je škodlivá pro lidský mozek, hustotu šedé hmoty negativně ovlivňuje i velmi střídmé popíjení. V nové studii to zjistili vědci z britské Oxfordské univerzity. Ti zkoumali data o zdravotním stavu u skupiny 25 000 lidí a skeny mozku z magnetické rezonance. Podle nich je alkohol pro zdraví mozku neblahý a je pro něj mnohem rizikovějším faktorem než kouření nebo nadváha, informoval deník The Guardian.

špagety, těstoviny
ČTĚTE VÍCE
Už jste jedli letní pesto? Ne? Takto ho namícháte, se špagetami chutná neskutečně
„Neexistuje žádná hranice, za kterou už by bylo pití škodlivé, škodí jakékoliv množství alkoholu. A ovlivňuje to v zásadě celý mozek, nejen některé jeho části, jak se tvrdilo předtím, „uvedla šéfka výzkumného týmu Anya Topiwala. Podle ní se neukázalo, že by některý druh alkoholu působil v menším množství blahodárně a to ani v případě vína, kterému někteří odborníci stále přisuzují pozitivní vliv na zdraví.

Fettuccine, těstoviny, bazalka, špagety
ČTĚTE VÍCE
Tuto lahodnou omáčku na těstoviny musíte vyzkoušet! Vše hoďte do jednoho hrnce, pak zapečte
Vědci při skupině více než 25 000 účastníků studie zaznamenávali informace o věku, pohlaví, zdravotním stavu, vzdělání, o deklarovaném množství vypitého alkoholu a zkoumali velikost a zdraví mozku a výsledky testů paměti. Podle nich lze vysledovat přímou úměru mezi množstvím vypitého alkoholu a menší hustotou šedé hmoty. Alkohol podle nich může vysvětlit asi 0,8 procenta změn v objemu šedé hmoty, což se jeví jako velmi malá hodnota. Topiwala však upozornila, že to je mnohem vyšší číslo než u ostatních rizikových faktorů. Alkohol je až čtyřikrát rizikovější než kouření nebo nadváha.

Další články autora

Komentář

Reklama

PR článek